DioCom Sp. z o.o. - Lider w branży technologicznej Bielsko-Biała i okolice
Obowiązkowy przegląd instalacji fotowoltaicznej - wykonaj go razem z DioCom Sp. z o.o.

Obowiązkowy przegląd instalacji fotowoltaicznej, pomp ciepła, klimatyzatorów.

07 sierpnia 2023

Fotowoltaika daje pełen wachlarz korzyści - otrzymujesz darmowy prąd wytwarzany przez energię słoneczną, oszczędzasz na rachunkach za energię, uniezależniasz się od podwyżek cen prądu, a dodatkowo dbasz o środowisko stawiając na odnawialne źródła energii. Jednak, aby fotowoltaika zamontowana na dachu Twojego domu wykorzystywała w pełni swój potencjał, należy dbać o regularny przegląd instalacji fotowoltaicznej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak często powinien zostać przeprowadzony przegląd instalacji fotowoltaicznej?
 • Co powinien obejmować przegląd instalacji fotowoltaicznej?
 • Na czym polegają obowiązkowe przeglądy pomp ciepła, klimatyzatorów i kotłów Viessmann.
 • Dlaczego warto przeprowadzać regularne przeglądy instalacji?
 • Kto wykonuje takie przeglądy?

 

Obowiązkowy przegląd instalacji fotowoltaicznej

 

Przegląd instalacji fotowoltaicznej - jak często powinno się go przeprowadzać?

 

Instalacja fotowoltaiczna, podobnie jak inne instalacji w naszych domach wymagają regularnych przeglądów, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał i zadbać o bezpieczeństwo użytkowników. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - nakłada na właścicieli obiektów budowlanych obowiązek przeprowadzenia okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na "sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów". 

Jednak praktycy często zwracają uwagę na to, żeby wykonywać go nieco częściej. Ważną informacją jest również fakt, że większość producentów komponentów wykorzystywanych przy instalacji fotowoltaicznej wymaga przeprowadzania regularnych przeglądów w celu utrzymania gwarancji.

Poza wymogami prawnymi warto przeprowadzić przegląd instalacji fotowoltaicznej w przypadku nieprawidłowości w działaniu, takich jak:

 • niska wydajność
 • niespodziewane wyłączenie falownika
 • widoczne uszkodzenia paneli fotowoltaicznych.

 

Co powinien obejmować przegląd instalacji fotowoltaicznej?

 

 • Wizualną ocenę poszczególnych modułów instalacji fotowoltaicznej - paneli fotowoltaicznych, inwertera oraz okablowania. Podczas takiej inspekcji sprawdzamy przede wszystkim, czy żaden z elementów nie został uszkodzony lub zniszczony, chociażby w wyniku gwałtownych zdarzeń pogodowych. 
 • Sprawdzenie stanu zabezpieczeń AC i DC oraz wykonanie odpowiednich pomiarów kontrolnych: napięcie obwodu otwartego, rezystancji izolacji, prądu zwarciowego i ochrony przeciwporażeniowej.
 • Sprawdzenie, czy nie doszło do korozji poszczególnych elementów.
 • Sprawdzenie, czy nie doszło do poluzowania konstrukcji.
 • Dodatkowo można sprawdzić przy pomocy kamery termowizyjnej temperatury paneli fotowoltaicznych.
 • Warto też sprawdzić czystość paneli fotowoltaicznych zwłaszcza w regionach charakteryzujących się dużym zanieczyszczeniem powietrza.

 

Pompy ciepła, klimatyzatory, kotły Viessmann - przeglądy

 

Viessmann jest jednym z najlepszych producentów pomp ciepła, klimatyzatorów czy kotłów. Dba o wysoką jakość swoich produktów i ma również wysokie wymagania jeśli chodzi o przeglądy urządzeń. Przeglądy muszą być wykonywane raz w roku i muszą być udokumentowane w karcie gwarancyjnej oraz zostać zarejestrowane w systemie Viessmanna. Warto o tym pamiętać i zwrócić na to szczególną uwagę, aby nie stracić gwarancji na te urządzenia. 

Przegląd pompy ciepła ViessmannPrzegląd pompy ciepła Viessmann

Dlaczego warto wykonywać regularne przeglądy instalacji?

 

Regularny przegląd instalacji fotowoltaicznej poprawia wydajność własnej elektrowni słonecznej, co przyspiesza zwrot z inwestycji. Sprawna instalacja fotowoltaiczna wzmacnia bezpieczeństwo mieszkańców. Regularne przeglądy przedłużają żywotność poszczególnych komponentów, ze względu na to, że najczęściej pozwalają uniknąć poważniejszych i bardziej kosztownych w skutkach awarii. Nie wolno również zapominać, że przeglądy są wymogiem większości producentów w celu zachowania praw do gwarancji.

Kto wykonuje przegląd instalacji?

 

DioCom Sp. z o.o. jest firmą, która od ponad 30 lat kompleksowo zajmuje się montażem oraz przeglądami różnego rodzaju instalacji. Nie inaczej jest również w przypadku instalacji fotowoltaicznych. Nasz wysoko wykwalifikowany zespół każdego dnia przeprowadza montaże oraz przeglądy instalacji fotowoltaicznych. Nasze doświadczenie i specjalistyczne narzędzia pozwalają nam w bardzo dokładny i sprawny sposób przeprowadzić taki przegląd i dopilnować wszystkich formalności związanych z kartami gwarancyjnymi. Chcesz przeprowadzić przegląd instalacji fotowoltaicznej? Nie zwlekaj, zadzwoń i umów się już teraz! Dowiedz się więcej o naszej firmie >> tutaj  i zobacz nasze realizacje >> tutaj.

ZAINTERESOWANY OFERTĄ?

Nasi konsultanci dopasują ofertę do twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się i umów na bezpłatną wycenę.

ZADZWOŃ 33 498 97 00

DioCom Sp. z o.o. Lokalizacja
Ikona Wyślij wiadomość do DioCom Sp. z o.o.
Ikona Skontaktuj się z DioCom Sp. z o.o.

Kontakt

+48 33 498 97 00, +48 508 045 158

serwis@diocom.pl

ul. Grażyńskiego 74,

43-300 Bielsko-Biała

NIP: 937 - 258 - 83 - 65

Odwiedź nas na Facebooku

 

O nas

Usługi