DioCom Sp. z o.o. - Lider w branży technologicznej Bielsko-Biała i okolice

Zmiany w dotacjach Czyste Powietrze

30 kwietnia 2024

Wiceminister ds. klimatu, Krzysztof Bolesta, ogłosił modyfikacje w przepisach dotyczących wsparcia w programie Czyste Powietrze. Ostatnio program ten przyciągał uwagę, głównie ze względu na problem braku dostępnych funduszy na bieżące wypłaty dotacji. W pewnym momencie deficyt finansowy osiągnął nawet kilkaset milionów złotych. Aby poradzić sobie z tym problemem, Ministerstwo Klimatu i Środowiska sięgnęło po unijne środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

"Znaleźliśmy pieniądze. Gdy objąłem urząd, okazało się, że tych pieniędzy rzeczywiście nie było. Czekamy na pierwszy przelew z KPO. To będzie mniej więcej 3 mld euro. Od kwietnia zaczynamy nabór w programie FEnIKS i to jest dodatkowe 2 mld euro" – powiedział wiceminister klimatu w programie Polsat News. 

 

Więcej pieniędzy na programy termomodernizacyjne

 

Wiceminister ds. klimatu wyraził przekonanie, że te fundusze pozwolą na zapewnienie wypłaty dotacji z programu Czyste Powietrze jeszcze w tym roku. Jednocześnie ministerstwo będzie pracować nad zapewnieniem finansowania także w przyszłych latach.

Krzysztof Bolesta oznajmił, że pozyskane środki z Krajowego Planu Odbudowy nie tylko będą wykorzystane w ramach programu Czyste Powietrze, lecz także w innych inicjatywach dotyczących poprawy efektywności energetycznej domów.

"Będzie więcej pieniędzy na programy termomodernizacyjne. Jest ulga termomodernizacyjna, którą będziemy kontynuować. Już samo to pozwoli nam przyspieszyć termomodernizację budynków." 

 

Najważniejsze zmiany

 

JEDEN BENEFICJENT MOŻE OTRZYMAĆ TYLKO JEDNĄ DOTACJĘ

Przedstawiciel ministerstwa ds. klimatu powiedział, że aktualnie wprowadzane modyfikacje w przepisach dotyczących dofinansowania z programu Czyste Powietrze mają na celu uniemożliwienie uzyskania dotacji przez jedną osobę dla kilku różnych nieruchomości. Dotychczasowe zasady programu pozwalały na taką praktykę.

Krzysztof Bolesta w programie Polsat News potwierdził: "Pracujemy nad szeregiem zmian. Po pierwsze chodzi o zmiany, które mają uszczelnić ten program. Przez to, że progi dofinansowania są tak szczodre, program stał się bardzo atrakcyjnym miejscem do funkcjonowania różnych interesów. Ogłaszamy, że jedna osoba będzie mogła składać wniosek na jedną nieruchomość. Zdarzało się, że jedna osoba o niskich dochodach składała wnioski o dofinansowanie na przykład na pięć, sześć nieruchomości."

 

DOFINANSOWANIE NA POMPY CIEPŁA TYLKO Z LISTY ZIELONYCH URZĄDZEŃ I MATERIAŁÓW

Lista ZUM to lista, na którą trafiają tylko urządzenia posiadające badania certyfikowanych jednostek. Wiceminister ds. klimatu zaznaczył, że miały miejsce sytuacje, gdzie pompy ciepła, które były instalowane przy wsparciu z programu Czyste Powietrze, posiadały odpowiednie parametry według etykiet, jednakże po montażu okazywało się, że nie spełniały tych wymagań.

Wszystkie obecnie dostępne pompy ciepła wymienione na liście ZUM będą musiały być uzupełnione o dokumentację zawierającą raport z testów wykonanych w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na obszarze UE lub EFTA. Wyniki tych testów muszą być zgodne z informacjami zawartymi w karcie produktu oraz etykiecie energetycznej danego urządzenia.

Nowe przepisy w ramach programu Czyste Powietrze mają zostać wprowadzone w życie 22 kwietnia.

 

Chcesz poznać naszą ofertę pomp ciepła? Dowiedz się więcej tutaj >> Pompy Ciepła.

 
 
 
 
 
 

 

ZAINTERESOWANY OFERTĄ?

Nasi konsultanci dopasują ofertę do twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się i umów na bezpłatną wycenę.

ZADZWOŃ 33 498 97 00

DioCom Sp. z o.o. Lokalizacja
Ikona Wyślij wiadomość do DioCom Sp. z o.o.
Ikona Skontaktuj się z DioCom Sp. z o.o.

Kontakt

+48 33 498 97 00, +48 508 045 158

serwis@diocom.pl

ul. Grażyńskiego 74,

43-300 Bielsko-Biała

NIP: 937 - 258 - 83 - 65

Odwiedź nas na Facebooku

 

O nas

Usługi